Na soustředění s para hokejovou reprezentací i noví talenti

Tři dny probíhá soustředění české para hokejové reprezentace v Ostravě. Ta se do města vrátila po pěti měsících od konání rekordního MS v para hokeji. „Máme radost, že trénink s reprezentanty mohou zkoušet i nové tváře. Plní se tak další náš cíl, a to, že po mistrovství k tomuto sportu přitáhneme nové naděje,“ řekl za organizátory MS v para hokeji Jiří Šindler. Už od začátku září se díky podpoře Českého svazu ledního hokeje může totiž český para hokejový tým scházet a připravovat. Mančaft trénuje pravidelně na ledě v Nymburku. Tentokrát si ale tým pod vedením reprezentačního kouče Jiřího Břízy vyzkoušel opět ostravský led. A na ten naskočili už i dva nováčci. Václav Hečko a Daniel Votruba. Kluci opět dokazují to, jak silné příběhy a silné chlapy para hokej táhne.

Lékaři mu dávali 1% šance na přežití

Daniel Votruba pracoval v zahraničí jako kuchař. Bral směny za kolegy, na nohou byl i 16 hodin denně. Jediná noc změnila jeho život. Začal vykašlávat krev. Po příjezdu sanitky upadl do kómatu. Oboustranný zápal plic, tuberkulóza a hlavně zlatý stafylokok. Nemilosrdná diagnóza a ještě horší prognóza. Lékaři dávali Danielovi jednoprocentní šanci na přežití. Jeho tělo totiž odmítalo léčbu antibiotiky. Dva měsíce ho doktoři udržovali v umělém spánku, přišel o nohu. Daniel to ale nevzdal. Tři roky od šílené prognózy a rok od propuštění z nemocnice je na ledě s českou para hokejovou reprezentací! Maká, zvládá první těžké cviky, otočky. „Kamarádi a lidi, kteří bojovali s podobným postižením mě vlastně ani nenechali sedět doma a litovat se. Vyzkoušel jsem více sportů. O para hokeji jsem vlastně předtím ani neslyšel. A to jsem deset let hokej hrál. Když jsem pak ale viděl videa z mistrovství v Ostravě, kolik tady bylo fanoušků, musel jsem to zkusit,“ dodala budoucí posila české para hokejové reprezentace Daniel Votruba. Ve svých 24 letech se zapojil k ostřílenému týmu. „Je tady sranda, kluci jsou stejní jako na normálním hokeji. Možná hrají i tvrději. A to se mi líbí. Nic si tady neodpustí. V běžném životě jsou na nás lidé až moc opatrní. Tady si to ale pořádně užijeme,“ dodal.

Mistrovství mě nakoplo, chci být na špici

Václav Hečko je další potencionální posilou české para hokejové reprezentace. Tři roky zpátky prodělal těžký úraz a v nemocnici po oboustranné amputaci strávil rok. Jelikož hrál hokej aktivně už i v Českém Těšíně, chtěl u toho zůstat. Desetileté zkušenosti z ledové plochy jsou znát i na sledgi. Přestože trénuje s repre teprve třetím dnem, zvládá už přihrávky, střelu na branku i otočky. „Myslel jsem si, že to bude lehčí. Když se na to člověk díval v televizi, tak to vypadalo docela jednoduše, ale tak to fakt není. Já se ale nenechám odradit a para hokej jsem si právě kvůli tomu, jak moc je náročný, vybral,“ řekl k prvním dojmům nový para hokejista z Moravskoslezského kraje Václav Hečko.

Český národní para hokejový tým čeká elitní zámořský turnaj

Oba nováčky si hned vzal do parády nejen reprezentační trenér Jiří Bříza, ale i nejstarší hráč českého týmu Miroslav Hrbek. Ten para hokejistům na ostravském ledě předává první cenné rady. Tým se teď připravuje na elitní turnaj, který se bude konat v prosinci v Kanadě. Cílem národního týmu, který na sebe strhnul velkou pozornost během letošního MS v Ostravě, je udržet se mezi elitními týmy planety. Zároveň se ale kvalitně připravit na Zimní paralympijské hry v Pekingu v roce 2022.

Sdílejte

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Podpořte český
para hokej

I malá suma pomůže českým para hokejistům splnit si své sny.