Reprezentace míří na turnaj do Itálie s dalšími nováčky

Česká parahokejová reprezentace dnes brzy ráno vyrazila na mezinárodní turnaj do italského Turína. Ten se koná po dvouleté covidové přestávce. Desátý ročník tradičního turnaje přivítá tři evropské týmy. Na poslední chvíli totiž svou účast zrušila slovenská parahokejová reprezentace. Český národní tým změří síly s Nory a domácími Italy. Jedná se o důležitou prověrku před blížícím se mistrovstvím světa, které se uskuteční letos v Kanadě.

I když se turínského turnaje zúčastní jen tři týmy, čeká svěřence trenérského dua Novotný, Szturc výživný program. V základní části se utkají týmy hned dvakrát, vítěz kvalifikace se pak kvalifikuje rovnou do finále. Zbylé dva týmy čeká ještě semifinále. K prvnímu utkání nastoupí Češi proti domácím Italům v pondělí 23. ledna od 10:00. 

Na české soupisce jsou tradiční reprezentační opory Kubeš, Doležal, Wágner, Geier, Hábl, Novotný, Palát a Kudela, které doplní Zelinka, Sedláček, Hečko, Veselý a Žižlavský. Do nominace se vešel ale i mladý Lukáš Kapko, který dostal pro start na turnaji výjimku. „Věkově se Lukáš blíží k tomu, že by mohl do reprezentace naskočit. I proto jede na turnaj do Itálie, abychom viděli, jak obstojí na ledě v mezinárodní konkurenci. Je to skvělá příležitost i pro něj, aby sám zjistil, na čem může ještě zapracovat, to jsou cenné zkušenosti, které doma nezíská,“ řekl ke startu mladého útočníka trenér Jakub Novotný. Na soupisce se objevilo i další nové jméno Michal Černoch. „Hodně se nám líbí, jak Michal chytá v lize. Byl s námi i na reprezentačním kempu, a to nás přesvědčilo, že ho chceme vidět i na mezinárodním turnaji,“ doplnil Novotný.

Nováčci přinesli do reprezentace hravost

Česká parahokejová reprezentace prochází postupně výraznou generační obměnou. Nelehký úkol pro trenéry, kteří si ale práci týmu v posledních měsících pochvalují. „Mladí kluci přinesli do kabiny jinou chemií, vzájemně se hecujou a jsou hravější, což je důležité pro celý tým,“ komentoval atmosféru v národním týmu trenér Jakub Novotný. Na italském turnaji to budou mít Češi složité. Předvést se budou chtít i domácí Italové, pro které se jedná také o závěrečnou prověrku před světovým šampionátem. Tým trenéra Bianchiho ale vyhlíží také domácí paralympijské hry. „Rok 2022 byl pro nás rokem velkých změn v týmu. Teď je důležité, abychom zjistili, jak na tom doopravdy jsme, a to nejen z hlediska kondice, ale i technické připravenosti. Máme málo hráčů, to ale znamená, že ti stávající musejí být špičkově připraveni. Čeká nás spoustu práce a dlouhá cesta, která vede až k zimní paralympiádě v Miláně a Coritě d’Ampezzo v roce 2026,“ řekl na tiskové konferenci před turnajem v Turíně trenér italské parahokejové reprezentace Mirco Bianchi.

Průběh Para Ice Hockey international tournament 2023 Turin můžete sledovat na webu a sociálních sítích Českého para hokeje.

Text: Zuzana Glacová
Foto: Český para hokej

Sdílejte