Ženy v para hokejových saních

Nejen sport pro tvrdé muže, ale i křehké ženy! Para hokej patří na světové úrovni i něžnému pohlaví. A dokonce bojuje o začlenění do programu paralympijských her!

Kanada hostila v posledních dnech The Women’s Para Ice Hockey Showcase Series. Během třídenního turnaje se utkaly na ledě dva profesionální ženské para hokejové týmy Kanady a USA. A dokázaly tak, že tento sport není jen pro silné muže. Kanadský ženský para hokejový tým je plný mladých talentů. A jen těžko byste na první pohled odhadli, že tyto dívky jsou právě para hokejové reprezentantky. Jenže i tady platí to známé, ostřílené – zdání klame! Třeba mladá kanadská hvězdička, devatenáctiletá para hokejistka Camille Lalonde nebo další reprezentantka javorového listu, osmnáctiletá útočnice Raphaëlle Tousignant. Při prvním pohledu na tyto ženy byste určitě netipovali, že se jedná o profesionální para hokejistky. A přesto patří k stabilním oporám svého týmu. Kanadský ženský para hokejový celek patří k těm nejzkušenějším. Zato tým USA hraje svou druhou sezónu. I tento celek má ale patnáct stabilních hráček, včetně kapitánky Eriky Michell. A právě tým USA nakonec z kanadského turnaje v St. Cloud v Minnesotě bral dvě ze tří vítězství v rámci turnaje The Women’s Para Ice Hockey Showcase Series.

Kanadská obránkyně Mackenzie Spong
Foto zdroj: www.paralympic.org

Mezinárodní organizace World Para Ice Hockey přitom letos oznámila, že chce v roce 2021 zorganizovat první ženské para hokejové mistrovství světa. Dalším ze záměrů je pak dostat tento sport i na paralympiádu.

Ženy v para hokeji chybí

Jenže para hokejistek je stále málo. Třeba v České republice hraje v současné době v rámci ligy jediná žena. Jana Nachtigalová je oporou útoku pražské Sparty. V týmu hraje už pět let. „K para hokeji mě přivedl můj kamarád, který dělal ledaře v Neratovicích. Tehdy právě tam Sparta trénovala. Já jsem na sportu vyrůstala. Před úrazem jsem se potápěla, lyžovala nebo hrála softball. Na vozíku to byl ale první sport, který mě zaujal,“ řekla pro Český para hokej Jana Nachtigalová. I pro ni začátky byly velmi těžké. „První rok mi trvalo jen se naučit alespoň nějak jezdit a pracovat s pukem, je to fakt náročné a právě to hodně lidí odradí. Já se ale nedala a trénovala dál a dál. Na Spartě máme skvělý tým, moc si užívám celou hru, ale i partu, kterou máme. A je to naprosto nejlepší ventil po práci.“ dodala pětatřicetiletá útočnice.

Jana Nachtigalová s týmem HC Sparta Praha sledge hokej
Foto zdroj: FB Jany Nachtigalové

Chtělo by to českou para hokejovou reprezentaci žen!

I když na mezinárodním poli mohou hrát na turnajích v mužském celku i ženy para hokejisty, je to spíše výjimečná situace. I na posledním MS v Ostravě byla třeba oporou i ozdobou norské reprezentace Lena Schroeder. V České republice ale zájemkyně o tento sport nejsou. „Ještě nedávno hrála jedna holčina i v Karlových Varech, teď už jsem u nás asi jediná. Je to prostě hodně náročný sport a máme nouzi o mladé para hokejisty, natož ženy,“ posteskla si Jana Nachtigalová. Do mužské reprezentace se zapojit nechce. Tajně ale doufá v to, že se i díky úspěšnému MS, které ohromilo loni Česko, k tomuto sportu přeci jen nějaká nová ženská naděje přidá. „Bylo by to úžasné, to bych neváhala ani chvilku. Je to skvělý sport, který posiluje fyzičku, ale pro mě je důležitá i ta psychická stránka. Dělá mě to celkově odolnější. Para hokej mě baví, dělají to supr lidi a moct ještě reprezentovat Česko, to by bylo báječné,“ dodává s nadšením sympatická blondýnka.

Sdílejte