Skvělé! Šest českých para hokejových nadějí vyráží na kemp do Norska

Nabrat mezinárodní zkušenosti, zlepšit fyzickou kondici, taktické myšlení i všeobecné znalosti o para hokeji. Na kemp pro nové para hokejisty odletělo dnes z Prahy do Norska šest českých hráčů! Někteří z nich se přitom tomuto sportu věnují sotva půl roku. 

Úročí se tak intenzivní propagace para hokeje i hledání nových talentů. Pravidelně se s českou para hokejovou reprezentací na ledě v Nymburku připravuje celkem šest nových hráčů. A dnes mají možnost poprvé vyrazit na mezinárodní soustředění. „Je to pro ně velká výzva, motivace a moc se na to těší. Je neuvěřitelné, že třeba Vašek Hečko sedl poprvé do sledge loni na podzim a letos už bude zřejmě Česko reprezentovat na prvních turnajích,“ řekl trenér české para hokejové reprezentace Jiří Bříza. I proto reprezentační kouč vyráží na rozvojový kemp, který organizuje zkušený trenér norské para hokejové reprezentace Espen Hedge. Na pětidenním soustředění se setkají noví hráči z Norska, Japonska, Lotyšska, Finska a Švédska. Značnou část talentů pak vyslalo po dlouhých letech také Česko. 

Nové naděje českého para hokeje.
Zprava Daniel Votruba, Radek Zelinka, Václav Hečko, Lukáš Michalčín, Václav Ohar.

Nová krev české para hokejové reprezentace 

„Je to obrovský úspěch. Generační obměnu reprezentace jsme potřebovali. Český tým totiž patří k těm s nejvyšším věkovým průměrem. Pokud chceme udržet krok se světovou elitou, nutně nové, mladé hráče potřebujeme,“ dodal Jiří Bříza.

Do Norska vyráží dva hráči, kteří už mají s obdobným soustředěním zkušenosti z žákovských kategorii. Filip Veselý a Alex Ohar na podobný kemp neletí poprvé. Doplní je ale další čtyři hráči, kteří patří k novým nadějím tohoto sportu u nás. 

Bývalý florbalista i kuchař, para hokej může nadchnout všechny

Radek Zelinka je už teď výrazným hráčem na ledě. Se svou výškou a sportovním nasazením patří k nejviditelnějším nadějím českého para hokeje. Dva roky zpátky na něj zaútočili nožem agresivní cizinci. Chránil přitom svou přítelkyni. Vlivem silného krvácení přišel o nohu. Bývalý florbalista se ale rozhodně nevzdal! Sportovní talent a přehled ve hře teď uplatňuje na ledě.

Radek Zelinka se věnoval florbalu, teď pravidelně trénuje s českou para hokejovou reprezentací.

Daniel Votruba na ledě trénuje od loňska. Dlouhé roky vařil coby kuchař v Německu. Poté, co onemocněl a strávil dva měsíce v umělém spánku ale i Daniel začal bojovat. Ani on se i přes prognózu lékařů, kteří mu dávali 1% šanci na přežití, nevzdal. Vyráží na první mezinárodní soustředění a chce být platný hráčem české para hokejové reprezentace.

Daniel Votruba vyráží svůj první mezinárodní kemp.

Lukáš Michalčín patří k nejzkušenějším ze všech nováčků. Reprezentuje v rámci tuzemské para hokejové ligy tým SKV Sharks Karlovy Vary. Až nyní se ale zapojil do intenzivního přípravného programu, který vede trenér české reprezentace Jiří Bříza.

Lukáš Michalčín pravidelně hraje za SKV Sharks Karlovy Vary.

Para hokej? Nic lepšího mě teď nemohlo potkat!

S úsměvem na tváři i neskutečným odhodláním komentuje svůj progress v přípravném programu také Václav Hečko. I on dnes odletěl s týmem českých para hokejových nadějí do Norska. I když už měl letité zkušenosti s hokejem, po úrazu dlouho váhal. Do slegde usedl až potom, co viděl záběry z loňského úspěšného MS v para hokeji Ostrava 2019. „Začátky v saních byly hodně náročné, víc, než jsem si představoval. Teď už to pro mě není tak namáhavé, ale pořád je na čem pracovat. Manévrování se saněmi, to se budu asi ještě hodně dlouho učit, už jsem se ale hodně posunul,“ dodává Václav Hečko. Kromě toho, že se třikrát týdně věnuje para hokejové přípravě s českou reprezentací na ledě Nymburka, dojíždí také pravidelně na led do Studénky a nyní se připojil k týmů nováčků, se kterými odletěl do Norska. Své plné nasazení coby možného budoucího reprezentanta v para hokeji komentuje s nadsázkou. „Přizpůsobit se musela hlavně přítelkyně. Časově je to opravdu hodně náročné, ale nic lepšího mě teď nemohlo potkat. V Norsku chci okoukat, jak jsou na tom ostatní kluci z jiných zemí, srovnat naše zkušenosti, ale samozřejmě i potrénovat angličtinu. Ta se asi na mezinárodních turnajích bude hodit,“ dodal Václav Hečko.

Václav Hečko – současná největší naděje české para hokejové reprezentace.

Dvoufázový trénink i značná dávka teorie

Trenér české para hokejové reprezentace Jiří Bříza pravidelně na mezinárodních přípravných kempech pro nováčky působí coby garant, přednášející i trenér. Má za sebou kempy v Izraeli, Arménii nebo Lotyšsku. V Norsku i jeho hráče čeká dvoufázový trénink na ledě, přednášky o pravidlech para hokeje i specifické výstroji. Ihned po návratu do Česka pak budou české naděje pokračovat v tréninku na ledě Nymburka. Václav Hečko by pak mohl coby nový hráč české para hokejové reprezentace zasáhnout poprvé do hry s národním dresem na mistrovství Evropy, které bude v polovině dubna hostit Švédsko. 

Kemp v Norsku povede zkušený trenér norské para hokejové reprezentace Espen Hedge.

Sdílejte