Bez zaváhání! Češi ovládli základní skupinu mezinárodního parahokejového turnaje v italském Varese

Nejdůležitější generální zkouška před květnovým parahokejovým mistrovstvím světa se odehrává v těchto dnech v Itálii. „Memorial Ciaz“ se koná ve Varese už popáté a turnaj přivítal mimořádně odhodlané týmy Slovenska, Jižní Koreje a domácí Itálie, které si na českou parahokejovou reprezentaci brousí sledgové nože. Češi ale ve všech třech utkáních základní části prokázali, že aktuálně patří k top třem světovým týmům a italským turnajem prošli bez ztráty jediného bodu.

V úvodním duelu porazili Češi 3:1 Slovensko. S výkonem svých spoluhráčů nebyl ale kapitán reprezentace Radek Zelinka vůbec spokojený. „První zapas proti Slovensku jsme nezačali dobře a v první třetině jsme prohrávali 0:1. Přizpůsobili jsme se tempu soupeře a neplnili pokyny trenérů, které nám říkali před zápasem. Ve druhé třetině jsme Slovákům navíc darovali až moc samostatných úniků, ale náš gólman nás výbornými zákroky podržel a nám se povedlo ještě ve druhé třetině výsledek srovnat na 1:1. Ve třetí třetině jsme už soupeři nedovolili skórovat, ještě jsme přidali dvě branky a zápas vyhráli 3:1. To bylo pro celý tým ze startu turnaje velmi důležité,“ shrnul průběh prvního zápasu kapitán české parahokejové reprezentace Radek Zelinka.

Dvougólovým rozdílem skončil také následující zápas s domácími Italy, kdy česká parahokejová reprezentace brala vítězství 2:0, a to díky gólům mladých reprezentačních opor Filipa Veselého a Martina Žižlavského, ale také zásluhou skvělého výkonu útočníka/gólmana Patrika Sedláčka v české bráně. „Před turnajem jsme si řekli spousty nových věcí ohledně taktiky, jak chceme, aby kluci hráli a jde vidět, že to postupně opravdu s každým dalším zápasem dostávají pod kůži. Co nás ale trápí je fakt, že jsme týmem, který drží puk, ale nedokážeme se dostávat do vyložených šancí a těch gólu jsme dali málo,“ řekl k dosavadnímu průběhu turnaje ve Varese Jakub Novotný, trenér české parahokejové reprezentace.

Drama s Jižní Koreou do posledních minut

Zatím nejdramatičtější souboj nabídlo dnešní utkání Čechů s Jižní Koreou. Ostatně, střetnutí těchto dvou týmů patří vždy k velmi vyrovnaným kláním, kde se o vítězství přetahují týmy do posledních minut. A nejinak tomu bylo v dnešním zápase. Jihokorejci se ujali vedení v páté minutě, kdy se prosadil proti Kudelovi Jung Sueng Hwan. Češi dokázali odpovědět až v polovině druhé třetiny, kdy srovnal na 1:1 Miroslav Novotný. Když šest minut nato navýšil na 2:1 sebevědomý Filip Veselý, Češi vstupovali do posledního dějství o poznání klidnější. Jenže v čase 35:19 opět srovnal Choi Si Woo a svěřenci Jakuba Novotného byli v situaci, která českou parahokejovou reprezentaci provází snad všemi posledními důležitými zápasy. A sice nervy do posledních vteřin. „S Jižní Koreou jsme byli jasně dominantním týmem. Odjezdili jsme ten zápas s pukem na holi, ale po jejich brejcích, ze kterých dokázali taky střelit góly jsme měli těžší situaci v tom, abychom vyrovnali a ten zápas obrátili ve svůj prospěch,“ řekl k dnešnímu výkonu české parahokejové reprezentace její trenér Jakub Novotný.

Tíhu zodpovědnosti na sebe i tentokrát přijal kapitán Čechů Radek Zelinka, který necelé tři minuty před závěrečnou sirénou nepřipustil po nahrávce Miroslava Novotného prodloužení a Češi výhrou 3:2 nad Jižní Koreou potvrdili svou italskou dominanci. „Po základní skupině máme tři výhry, ale naše výkony nebyly optimální. Do dalších zápasů se musíme zaměřit na to, abysme soupeřům nedarovali tolik příležitostí z našich chyb a poctivě si každý hráč plnil své úkoly na ledě. To je postupný klíč v tomto turnaji k úspěchu. Věřím, že se nám to podaří, protože každým zápasem naše výkony rostou,“ zakončil hodnocení základní části turnaje kapitán Radek Zelinka.

Semifinále je na programu mezinárodního parahokejového turnaje „Memorial Ciaz“ ve Varese v pátek 1. března. Česká reprezentace se utká od 11:00 opět s nepříjemným týmem Jižní Koreje. 

Sledujte také sociální sítě Českého para hokeje a nejen z italského turnaje se dozvíte veškeré informace okamžitě. A fanoušky necháme také nahlédnout do kabiny nebo posilovny. Který sport zvolili parahokejisté jako přípravu před zápasem, dozvíte se už teď na FB, IG a TIkToku @parahockey.cz!

Text: Zuzana Martinčík Glacová
Foto: David Handl

Sdílejte