Online tréninky i řada prestižních ocenění. Rok 2020 byl i pro Český para hokej rokem zvratů, vytrvalosti, ale i nadějných vyhlídek

Ani para hokejisté se letos nevyhnuli těžkým tréninkovým podmínkám. Opakované uzavírání zimních stadionů znemožnilo hned několikrát hráčům vyjet na led. Para hokejisté to ale letos rozhodně nevzdali a dál se připravují na velký domácí šampionát a snad i paralympiádu. V roce 2020 byl několikrát tým kolem trenéra národní para hokejové reprezentace Jiřího Břízy a šéfa Českého para hokeje Jiřího Šindlera oceněn celou řadou prestižních ocenění. 

Boříme bariéry, limity neexistují – poslání, které bylo oceněno

Doznívající neskutečná atmosféra MS v para hokeji Ostrava 2019 se přenesla i do letošního roku 2020. Skvělá organizace turnaje i nezapomenutelné hráčské výkony nezůstaly bez povšimnutí. Para hokejistou roku 2020 v rámci ankety Zlatá hokejka se stal Tomáš Kvoch. Kdo by také zapomněl na jeho hrdinský návrat na led během ostravského světového šampionátu. Tomáš Kvoch, navzdory zranění po těžkém hitu soupeře, nenechal svůj tým takzvaně na holičkách. V zakrváceném dresu, s provizorně sešitým šrámem v obličeji, se vrátil do hry a byl platným obráncem, který byl oporou českého týmu až do konce mistrovství.

Tomáš Kvoch – nejlepší para hokejista roku s Davidem Pastrňákem – nejlepším hokejistou roku České republiky

Tento turnaj pak získal ocenění Nejlepší sportovní akce roku v rámci soutěže Sportovec roku Moravskoslezského kraje. Národní tým para hokejistů se stal také nejlepším týmem roku v rámci cen Nejlepší handicapovaný sportovec roku. Symbolicky jeden ze zakladatelů para hokeje u nás – Roman Herink pak převzal prestižní Cenu MOSTY„Všem dobrým lidem, kteří nám věřili a podpořili naši misi, patří velké díky i kousek této ceny. Byla to velká skládanka, často i rébus, ale jsem hrdý na nás všechny, jak jsme to vše zvládli,“ dodal k významnému ocenění předseda organizačního týmu MS v para hokeji Ostrava 2019 Jiří Šindler. Poděkoval tak nejen úzkému organizačnímu týmu, ale také téměř dvěma stovkám dobrovolníků, kteří na loňském mistrovství pracovali, ale také všem partnerům, kteří projekt MS v para hokeji podpořili.

Roman Herink převzal Cenu MOSTY

I když žádnou z těchto cen nemohli para hokejisté a organizační tým Českého para hokeje převzít kvůli koronavirovým opatřením společně, všech těchto cen, vyznamenání si všichni váží. I ony jsou totiž důkazem, že tvrdý trénink na ledě, ale i pečlivá práce v para hokejových kancelářích mají smysl. 

K para hokeji se u nás přidávají další a další noví hráči

Hned šest nových, nadějných hráčů se přidalo k tréninkům české para hokejové reprezentace v úvodu tohoto roku. Společně vyrazili na kemp do Norska a užili si tak severskou para hokejovou atmosféru. Další dva přípravné kempy pak proběhly v tomto roce také u nás – v Ostravě. Nejmladšímu para hokejistovi, který tam poprvé v životě sedl do sledge, byl osmiletý Jonáš. Na kempech vznikají přitom také silná přátelství. Tento sport tak opět dokazuje, že nezáleží na věku, ani postižení, ale odhodlání a chuti sportovat, chuti začít svůj život i v nelehké době, s handicapem znovu. „Kemp si hrozně moc užívám. Super jsou všechny přednášky Jirky Břízy a pak, když nám něco na ledě poradí i přímo reprezentační hráči, tak je to ještě lepší. Navíc je tady s klukama fakt sranda, i když si pak dáváme pořádně do těla. Já si asi nejvíc užívám zápasy, které hrajeme na konci každého tréninku,“ řekla nová para hokejová naděje Lukáš Kapko, který se na kempy opakovaně vrací a chystá se vyrazit i na další kempy pro nové para hokejisty. Ten následující chystá organizační tým Českého para hokeje hned v úvodu roku 2021. 

První kemp pro začínající para hokejisty v Ostravě

Generální partner Kaufland podpořil Český para hokej i s Jaromírem Jágrem v saních

Bezpochyby jedna z klíčových událostí tohoto roku. Společnost Kaufland se rozhodla začlenit para hokej do své velké hokejové rodiny. Kromě české hokejové reprezentace mužů a žen, nejvyšší tuzemské hokejové soutěže nebo mládežnických projektů teď podpořil Kaufland také národní tým para hokeje. A nechyběl u toho ani Jaromír Jágr. „Snažím se podporovat v hokeji nejen profesionální hráče, ale hlavně děti a je naprosto úžasné, že teď tu podporu mají i para hokejisté. Viděli jsme to na mistrovství v Ostravě, jak je tenhle sport neuvěřitelně zajímavý, nalákal do haly tisíce lidí, které to bavilo a je skvělé, že kluci to můžou dělat plnohodnotně, věnovat se tomu a sportovat naplno,“ řekl Jaromír Jágr. Tato stále aktivně hrající legenda českého hokeje si pak dokonce vyzkoušela para hokejovou sledge. Jaromír Jágr odehrál s národním para hokejovým týmem ostrý trénink a nenechal nikoho na pochybách, že má hokej a teď i para hokej v srdci.

Jaromír Jágr se toho nebojí! Vyzkoušel para hokejovou sledge

Jedeme dál!

Česká republika, Ostrava a organizační tým Českého para hokeje dostal opět důvěru Mezinárodní organizace IPC. Ta oznámila, že bude opět Ostrava v roce 2021 hostit mistrovství světa. Je to historicky vůbec poprvé, kdy se tento šampionát bude konat dvakrát za sebou na stejném místě. Česká para hokejová reprezentace tak i přes mnoha omezení i teď tvrdě trénuje a připravuje se společně s novými, nadějnými hráči, kteří se k týmu přidali právě na základně úspěšného MS v para hokeji Ostrava 2019, na další domácí šampionát. Všichni doufají, že turnaj proběhne před neskutečným publikem, které bylo součástí posledního turnaje. „To domácí prostředí skýtá lepší pohodu pro to připravit se na první zápas, na turnaj celkově. Navíc známe to prostředí. Samozřejmě podpora diváků je úžasná, protože to je šestý hráč na ledě, ale i kdybychom měli hrát v bublině, tak věřím, že kluci na ledě nechají všechno,“ řekl v posledním letošní rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál trenér české para hokejové reprezentace Jiří Bříza

MS v para hokeji Ostrava 2019

To nejlepší z letošního para hokejového roku si můžete prohlédnout ve foto galerii pod článkem nebo si můžete také připomenout okamžiky nezapomenutelného MS v para hokeji Ostrava 2019 na YouTube kanálu Českého para hokeje v dokumentu Para Ostrava 2019 PŘEPIŠTĚ DĚJINY.

Text: Zuzana Glacová

Foto: Český para hokej

Sdílejte