Slovensko slaví historický postup do elitní para hokejové skupiny

Mistrovství světa v para hokeji v Berlíně světové skupiny B zná postupující mezi para hokejovou špičku! Kromě týmu Ruska, který potvrdil na šampionátu v Německu roli favorita, slaví historický postup mezi elitní světovou špičku vůbec poprvé také tým Slovenska! Tyto dva týmy se tak nově přidají k nejlepším para hokejistům planety.

O dvě postupová místa se utkalo v Německu celkem šest týmů. Kromě Ruska, Slovenska také týmy domácího Německa, Polska, Velké Británie a Číny. Postoupit do elitní světové para hokejové skupiny „pool A“ mohli ale jen dva celky.

Už od začátku tohoto mistrovství přitom bylo jasné, že se na vrchol bude chtít vrátit po dopingové stopce tým Ruska. A ten také roli favorita beze zbytku potvrdil. Slovensko naopak vybojovalo své místo v nejlepší para hokejové skupině světa až během dramatického zápasu s domácím celkem Německa.

Slováci tento duel strhli na svou stranu až v prodloužení výsledkem 1:2. V posledním zápase šampionátu navíc rozdrtili tým Polska výsledkem 11:0 a mohli tak začít slavit. „Bylo to pro nás těžké mistrovství světa. Byli jsme ale dobře připraveni, kluci splnili všechno, co jsme pro nich chtěli, bojovali s neskutečným nasazením,“ řekl pro Slovenský paralympíjský výbor hlavní trenér Slovenska Radoslav Bielačka„Je to naše desetiletá práce, tvrdá dřina při zaměstnání, po večerech. Hodně kluků hraje ale českou ligu, takže mají velmi dobré zkušenosti s kvalitním hokejem. My se během turnaje nedopustili větších chyb a pohlídali jsme si dobře hlavně klíčové zápasy,“ doplnil kapitán slovenského celku Marián Ligda.

Z historického postupu slovenského celku má radost i trenér české národní para hokejové reprezentace. „Mám velkou radost, je to skvělé. Znám celý realizační tým i hráče. Vím, že je to velmi důležité i pro podrporu jejich sportu. A já se už těším, až se s týmem Slovenska budeme setkávat na jednom ledě v rámci elitní světové skupiny A. To pro nás bude velký svátek, až si zahrajeme proti sobě,“ řekl trenér české para hokejové reprezentace Jiří Bříza.

Kompletní výsledky MS v para hokeji Berlín najdete na stránkách International Paralympic Committee.

Text: Zuzana Glacová
Foto zdroj: IPC

Sdílejte