Češi vzdorovali, Kanada přesto bere první body turnaje za výhru 3:0

Na druhé utkání prvního hracího dne IPH Cupu si našlo cestu celkem 975 diváků, kteří sledovali, jak nově zvolený kapitán národního týmu Radek Zelinka s asistenty Václavem Hečkem a Miroslavem Novotným vedou do boje své spoluhráče proti Kanadě. V první třetině se jim dařilo být rovnocennými soupeři, postupem času se ale přece jen projevila zkušenost kanadského celku. Prvního gólu se diváci dočkali až ve 39. minutě, druhý padl až ve třetí třetině a do prázdné branky výsledek pečetil Hickey.

Úvodní vhazování vyhrál tým Kanady, jako první o chvíli později prověřoval domácího Kudelu McGregor, ale zamířil příliš vysoko. Už to vypadalo na rychlý výpad Čechů, když Geier dostal přihrávku na útočnou modrou, ale kanadští borci si jej dokázali uhlídat. Výpad domácího týmu, kterým Kanada v tomto utkání byla, zastavil Hečko, který dobře blokoval, puk poslal na Ohara, který ale zleva nastřelil Huneaulta. Čeští hráči se usadili v pásmu, po jednom pokusu skončil puk mimo ledovou plochu, po střele Hečka, který pálil přes bránícího hráče, zastavila puk hruď Huneaulta. Zhruba ve čtvrté minutě předvedl kanadský Cozzolino perfektní výpad, ale Kudela v brance čaroval. Na opačné straně přihrával Sedláčkovi, který se dostal za obranu Geier, ale  český útočník na puk nedosáhl. Češi se drželi na své útočné polovině a nedávali soupeři příliš prostoru, kanadský gólman ale příliš práce neměl. Musel se mít ale na pozoru při útoku Sedláčka s Hečkem, dokázal si však poradit. Ani další pokus hostů o otevření skóre nevyšel, Zelinka byl příliš blízko branky. Do šance se dostával Dunn, ale nepodařilo se mu dostat přes hradbu hráčů v bílých dresech.   Hned v následující chvíli to zkusil znovu Dunn ve spolupráci s Cozzolinem, ale Kudela byl znovu proti a rychle přikryl puk. Další šanci měl Armstrong, který dostal puk hned po vhazování, ale namířil ho jen do lapačky českého gólmana. Kanaďané se snažili střílet ze všech pozic, Hickey si najel až před branku, ale minul, v další šanci poslal puk znovu na branku, Cozzolino se natáhl, ale nepodařilo se mu kotouč tečovat za Kudelova záda.  Oba týmy tak po první třetině opouštěly led bez branek.

Hned na začátku druhé třetiny Češi zaútočili, ale domácí si s nimi dokázali poradit. Z protiútoku si pak najížděl na branku Armstrong, ale nezvedl kotouč a ten tak skončil na Kudelově výstroji. Za byl vyloučen hostující Zelinka, Kanada okupovala útočné pásmo, Cozzolino zachránil na modré pásmo, poslal puk Dunnovi, který jej přenechal najetému spoluhráči a Liam Hickey trestal faul kapitána Zelinky střelou do horního rohu – 1:0.

Hostující Doležal zachytil rozehrávku Kanady a poslal puk do pásma před Huneaulta. Ohara využil šance a rychle vystřelil z kruhu na lapačku gólmana, ale ten byl pozorný. Zhruba v páté minutě této části mohl srovnat Kubeš, když vyslal tvrdou ránu na Huneaultovu klec, ale poslal puk jen do břevna! Další šance Čechů na sebe nenechali dlouho čekat, Palát promáchl Háblovo nahození od modré, Sedláčkova střela k tyči také neprošla. Z protiútoku to na opačné straně zkoušel Hickey, ale Kudela byl přesně tam, kde měl být. Kanaďané okupovali útočné pásmo, ale v cestě jim stál pozorný a pohotový gólman. Dobrou šanci si připravil McGregor, ale poslal puk doprostřed branky, nikdo z jeho spoluhráčů ale u branky nebyl, aby mohl umístit vyražený kotouč. Na dvakrát to u branky zkusil Jacobs-Webb, ale skóre se nezměnilo, stejně jako o chvíli později, kdy od modré pálil Henry a Kudela se vrhl po puku jako tygr a vytěsnil jej do rohu. Gólman Čechů zkrátka v těch chvílích čaroval a držel tak těsný rozdíl skóre. Na opačné straně to zkusil ještě Geier, ale Huneault byl ve střehu. Poslední chvíle patřily  druhé třetiny patřily kanadskému týmu, který ale další branku nepřidal.

Rozhodující třetí třetina

Třetí třetinu zahájili útokem Češi, Hečko byl ale zastaven v mezikruží. Z protiútoku to zkusil McGregor, ale Kudelovu klec minul. Slibně rozjetého Novotného zastavil Crane, který byl ve svém obraném pásmu rychlejší. Češi neskládali zbraně, od kruhu pálil Zelinka, ale jen do gólmana. Lehkou střelu vyslal na Kudelu Auclair, Češi pak mohli rychle do útoku, kam se protáhl Geier, ale byl zadržen u mantinelu. Kanaďané se čím dál více tlačili do útočného pásma, Jacobs-Webb nastřelil Kudelovy betony, střelu Halberta vytěsnil Kudela lapačkou do rohu. Huneault pak musel zpozornět při spolupráci Paláta s Krupičkou, puk skončil pod ním, ale Sedláček se ke kotouči nedokázal dostat. Čeští reprezentanti se dokázali udržet v útočném pásmu, ale kanaďané je k ničemu nepustili. Naopak z protiútoku 3 na 2 zvýšil po nahrávce Messaoudiho  Levièvre a na světelné tabuli se rozsvítil stav 2:0. Svěřenci trenéra Břízy měli k dispozici přesilovku za faul Dunna, ale nedokázali ji využít. Necelé dvě minuty před koncem zápasu si Češi vzali oddechový čas, po kterém zůstal Kudela na střídačce. Kanada se dostala k puku, Cozzolino našel najetého Hickeye, kterého nedokázal zastavit ani Hečko a domácí se mohli radovat – 3:0. Do třetí sirény už mnoho času nezbývalo, a tak se Češi museli smířit s porážkou.

Branky: 18. Hickey (Dunn), 39.  Levièvre (Messaoudi), 44. Hickey (Cozzolino)

Vyloučení: 1:1

Využití: 1:0

V oslabení: 0:0

Rozhodčí: Danielsen – Hermansen, Rundstrom

Nejlepší hráči utkání:

ČR – Martin Kudela

CAN – Lavin Zach

CZE – Kudela (Vápenka) – Kubeš, Doležal, Zelinka (C), Vágner – Geier, Sedláček, Hečko (A) – Novotný (A), Ohar, Veselý – Krupička, Hábl, Palát

CAN – Huneault (Rietveld, Kingsmill) – Henry, Lavin, Armstrong, Halbert, Kovacevich, Crane, Leblanc – Boily, Jacobs-Webb, McGregor (C) – Cozzolino, Hickey (A), Dunn (A) – Levièvre, Smith,, Messaoudi – Auclair, Swafford

Text: Monika Baloghová
Foto: Radim Horák

Sdílejte