Češi ovládli základní skupinu turínského turnaje

Velmi náročný program čekal český národní parahokejový tým na mezinárodním turnaji v Turíně. Během čtyřiadvaceti hodin odehráli svěřenci trenérského dua Novotný, Szturc hned tři utkání a zvládli je bez většího zaváhání. Ve druhém vzájemném utkání porazili Češi Itálii 6:0 a Norsko 4:1 a jednoznačně tak vyhráli základní část turnaje v Turíně.

V prvním dnešním utkání čeští trenéři nechali odpočívat kapitána Radka Zelinku i Michala Geiera. Až v průběhu zápasu pak na led naskočil také Patrik Sedláček. Přesto česká reprezentace nevstoupila do zápasu s Itálii v odpočinkovém módu. Ba naopak. Češi byli důrazní při napadání a byli to právě oni, kteří zase tvořili hru. „Oproti prvnímu zápasu byli na nás Italové mnohem lépe takticky nachystaní, už věděli, co od nás očekávat, nicméně my jsme ukázali naši silovou a dovednostní převahu,“ komentoval vstup do dnešního prvního zápasu trenér české parahokejové reprezentace Jakub Novotný. Skóre otevřel v sedmé minutě Karel Wágner po přihrávce dravého Filipa Veselého. Stejný útočník s číslem 11 měnil skóre i ve druhé třetině. A na 3:0 pak zvyšoval Veselý. Češi ve třetí třetině přidali ještě tři góly. Vůbec poprvé v reprezentačním dresu se trefil i Martin Žižlavský a ranní utkání tak jasně čeští parahokejisté ovládli 6:0. „Chtěli jsme svými výkony potvrdit dobrý výkon, který jsme nedávno odvedli na turnaji v Kanadě, a to se nám v Itálii zatím daří,“ řekl krátce kapitán české reprezentace Radek Zelinka

Norsko zhatilo turnajovou nulu českých gólmanů

Do čtvrtého turnajového zápasu nastoupili Češi ani ne po čtyřech hodinách odpočinku. O to, kdo postoupí rovnou do finále mezinárodního turnaje v Turíně a užije si také dva dny zaslouženého odpočinku, se čeští parahokejisté poprali s Nory. „Kluci už byli hodně unavení, ale víme, že se v žádném zápase nedá nic šetřit. Kluci se ale nebáli ani tentokrát chodit do soubojů jeden na jednoho, věřili si na puku a díky tomu jsme i zápas s Norskem měli právě my pod kontrolou,“ řekl k závěrečnému duelu základní části český trenér Jakub Novotný. Přehled ve hře prokázal hned ve druhé minutě Václav Hečko, který dal Norům gól i ve druhé vzájemném utkání. Na něj navázal v první třetině ještě Zdeněk Hábl. Noři se na účinný tlak nezmohli ani po první přestávce. Naopak byli to opět čeští parahokejisté, kteří jasně určovali tempo hry. Krásnou samostatnou akcí zvyšoval na 3:0 v třiadvacáté minutě Michal Geier a na 4:0 pak zakončoval o minutu později Filip Veselý. Ve třetí třetině se přeci jen předvedli i Noři. Michala Černocha překonal Alexander Lyngroth, ale to bylo ze strany norských parahokejistů vše. Češi porazili Nory 4:1 a budou čekat na svého sobotního finálového soupeře. „Náš úspěch na tomto turnaji je v pohybu, a to rozhoduje v těch klíčových situacích. Jsme rychleji u puku, díky tomu si pak dokážeme vytvořit šance a proměnit je. Nálada je skvělá. Makáme společně celý tým, komunikujeme, hecujeme se, a to jde z našeho výkonu taky cítit,“ uzavřel hodnocení českého národního týmu v základní části turínského turnaje kapitán Radek Zelinka

Základní část turnaje v Turíně česká parahokejová reprezentace uzavřela s úctyhodným skóre 21 vstřelených gólů k jedinému obdrženému. Na svého soupeře budou Češi čekat do pátku. Zítra mají všechny týmy naordinovaný volný den. V pátek od 10:00 se utkají o postup do finále Noři s Itálií. O vítězství bude jeden z těchto týmů bojovat s Čechy o den později, tedy v sobotu, opět od 10:00.

Text: Zuzana Glacová