V dramatickém závěru porazili Češi Nory až v prodloužení, z turnaje v Itálii vezou domů zlato

Češi po suverénním tažení základní částí mezinárodního turnaje v italském Turíně narazili ve finále na odhodlaný tým Norska. A byl to napínavý souboj do poslední chvíle. Čeští parahokejisté totiž prohospodařili v závěru zápasu vedení 2:0, a když necelou půl minutu před koncem třetí třetiny srovnal na 2:2 Morten Vaernes, následovalo prodloužení. V tom ale Češi nepřipustili další drama. Skóre zápasu otevřel i uzavřel Michal Geier. Češi vyhráli 3:2 a mohou se radovat z vítězství na mezinárodním turnaji.

Během čtyř utkání základní části Češi potvrdili roli favorita turnaje. S jednadvaceti vstřelenými góly a jediným utrženým se neočekávalo ani větší drama ve finálovém utkání proti Norsku. A dlouho to vypadalo, že po gólech Geiera a Hábla s první, respektive druhé třetiny to tak bude. Jenže Noři, kteří jako jediní na turnaji dokázali překonat českého gólmana Černocha, hledali tentokrát skulinu i v Kudelově bráně. V čase 42:38 dal kontaktní gól  Remi Loyd Solberg a za dvě minuty dostal přihrávku rozjetý Morten Vaernes a pod lapačkou překonal českého gólmana. Pár vteřin před koncem sice i Češi zvedali roce nad hlavu, jejich třetí gól padl ale zároveň se závěrečným hvizdem rozhodčích.

Prodloužení Češi vzali pevně do vlastních rukou

V prodloužení čeští parahokejisté měli už jasnou převahu a Háblovu střelu pak doklepl do brány Andrease Sundta opět Michal Geier. Češi v Turíně po jasném průběhu turnaje o zlato museli pořádně zabojovat. „Dramatický ten zápas byl až ke konci v posledních dvou minutách a sami jsme si to zkomplikovali. Je to škoda, že jsme si ten turnaj takhle pokazili na závěr, naštěstí se nám podařilo v tom prodloužení dát gól a zvítězit,“ hodnotil výkon svého týmu kapitán české parahokejové reprezentace Radek Zelinka. Dodal, že i z tohoto dramatického zakončení se ale tým umí ponaučit. „Musíme si ty situace ještě pořádně rozebrat, podívat se na to, protože ty střídačky v Itálii nebyly ideální, moc jsme tam neviděli na led, ale určitě to jako tým ještě v klidu rozebereme a z tohoto se ponaučíme,“ dodal Zelinka. „My jsme na tento zápas byli dobře připraveni, ale tým Norska nám ukázal, co je to víc chtít a bohužel nám v první třetině nesedly nějaká zakončení, a proto jsme jim výrazněji neodskočili, jak jsme asi čekali a oni se chytli a začali více kousat,“ řekl po finálovém zápase trenér české parahokejové reprezentace Jakub Novotný. „Naštěstí kluci se po tom vyrovnání konečně hecli a vzali zápas do svých rukou,“ dodal Novotný. Závěrečná gólová bilance pro českou reprezentaci vyznívá i přes dramatické zakončení turnaje velmi pozitivně. Tři obdržené góly, všechny od norského týmu a třiadvacet vstřelených.

Pro českou parahokejkovou reprezentaci to byl poslední mezinárodní turnaj před mistrovstvím světa, které se má na přelomu května a června konat v Kanadě. Do té doby ještě čeká svěřence trenérů Szturce, Novotného a Břízy tréninkový program na třech místech v republice, ale také utkání z Německem.

Text/foto: Zuzana Glacová