Suverénní vítězství, také s Norském si Češi v Itálii s přehledem poradili

Téměř absolutní kontrola puku a skvělý pohyb na ledě. Česká parahokejová reprezentace porazila ve svém druhém utkání na mezinárodním turnaji v Turíně národní tým Norska 5:0. Češi zatím v Itálii nezaváhali a oba gólmani navíc udrželi čisté konto. 

Norsko je dalším tradičním rivalem českých parahokejistů. Ne vždy byl výsledek vzájemných duelů tak jednoznačný jako nyní v Itálii. Vzpomeňme utkání ostravského mistrovství světa v roce 2021. Tehdy Češi právě s Nory bojovali o kvalifikaci na paralympiádu a byl to souboj velmi vyrovnaný. Češi si páté místo na šampionátu a postup do Pekingu zajistili velmi těsným výsledkem 2:1. Po dvou letech ale český národní tým nastoupil na led proti Norům v absolutně jiné kondici. „Měli jsme ten zápas od začátku do konce pod kontrolou, měli jsme dobrý pohyb, Nora jsme prakticky vůbec k ničemu nepustili. Náš gólman Kudela si prakticky nesáhl na puk,“ komentoval jednoznačný průběh zápasu trenér české parahokejové reprezentace Jan Szturc. Gólové skóre zápasu otevřel ve třetí minutě kapitán Radek Zelinka a o tři minuty později zvyšoval na 2:0 po přihrávce Pavla Kubeše Václav Hečko. 

Druhá třetina nepřinesla větší nasazení Norů. Na ledě působili až zaraženě a nový kanadský trenér norské reprezentace Ken Babey své svěřence pochválit nemohl. I když ve druhém dějství gól nepadl, čeští trenéři naopak hráče ve druhé přestávce v kabině ocenili za nasazení na ledě. „Bez gólu, ale herně naše zatím nejlepší třetina na turnaji,“ ocenil tým trenér Szturc. Absolutní pohodu na českou střídačku pak přinesla třetí třetina. Češi si dobře pokrývali puk a zvýšili opět počet střel na norskou branku. Góly Geiera, Kubeše a Sedláčka pak potvrdily jasné vítězství Čechů nad Nory 5:0. „Noři měli za sebou už dva zápasy, tak mohli být unavenější, ale měli dobrý pohyb, uměli si podržet puk. Rozdíl oproti souboji s Italy jsem ale moc neviděl. Já osobně hrál s Italama na centru a teď spíše v beku, ale kluci mi hodně pomáhali a ten zápas jsme i díky dobré komunikaci jasně vyhráli,“ řekl po utkání Zdeněk Hábl, který si odnesl ocenění za nejlepšího hráče zápasu. „Myslím, že od doby, kdy jsme měli možnost v Ostravě v rámci International Para Hockey Cupu trénovat společně s Američany, tak jsme úplně změnili náš přístup k parahokeji, tréninkům i zápasům. Hráči i trenéři a já doufám, že to bude pokračovat, protože na výsledcích týmu jde tohle hodně vidět,“ hodnotil dál výkony českého národního týmu Hábl.

Mnoho odpočinku si česká reprezentace v Turíně neužije Ve 24hodinách totiž odehraje ještě další dva zápasy. Ve středu se tým utká od 10:00 znovu s Italy a tentýž den si zopakují Češi taky norský styl hry ve večerním utkání od 18:00. Vítěz základní skupiny pak jde rovnou do sobotního finálového zápasu.

Záznam utkání Česko – Norsko najdete na YouTube kanálu Českého para hokeje.

Text: Zuzana Glacová

Sdílejte