Čínská dominance ve druhé třetině. Češi v Pekingu poprvé padli

Čeští para hokejisté svedli s Čínou vyrovnaný souboj. Po bezbrankové první třetině ale soupeř odskočil do čtyřbrankového vedení, které se našemu národnímu týmu podařilo zmírnit, ale ne zcela smazat.

Oba týmy povzbuzené vysokými výhrami z prvních zápasů do druhého zápasu vstupovaly v dobrém rozpoložení, ale zároveň s vědomím, že jejich vzájemný zápas bude s největší pravděpodobností soubojem o nejlepší umístění ve skupině B.

V prvních minutách byl souboj z obou stran velmi opatrný. První větší šanci si vypracoval rychlý obránce domácího týmu Lyu. Čínský para hokejista měl před sebou takřka volnou bránu, na poslední chvíli se ale k protější tyči stačil přesunout český brankář  Kudela a soupeřovu stoprocentní šanci zlikvidoval.

Takřka o dvě minuty později čínským obráncům propadl puk a než se stihli vzpamatovat měl puk na holi Geier. Produktivní český útočník ale z bezprostřední blízkosti nedokázal brankáře domácího týmu propálit.

Góly začaly padat ve druhé třetině. Nejprve Yifeng Shen přebruslil všechny české hráče a zakončil do brány kolem Martina Kudely. V čase 17:38 zvýšil na 2:0 Zhu a po dalších 15 vteřinách hry Zhang Zhang. Poté si Tian dokázal nadvakrát zpracovat puk a bylo to už 4:0 pro Čínu.

Český výběr ale rozhodně nesložil zbraně a dokázal se také prosadit. Po nahrávce Veselého a sklepnutí Doležala nachytal Alex Ohar čínského brankáře přízemní střelou na bližší tyč a snížil na 4:1. České hráče vstřelená branka viditelně nabudila, pak ale přišla další rána.

Gólman Kudela byl totiž jedním z dojíždějících hráčů sražen a musel vystřídat. Číňané tohoto momentu využili a znovu českému výběru odskočili na rozdíl čtyř branek zásluhou Hongguana Liho.

Náhradní brankář Vápenka, který musel naskočit do zápasu, si ve třetí třetině smlsnul na trestném střílení Shena, a o chvíli později si bezchybně poradil i se zakončením Chena.

Ve 44. minutě přihrál Sedláček rychlým posunutím puku na brankoviště Hečkovi, který ještě našel zcela neobsazeného Zdeňka Krupičku a český vlajkonoš na úvodním ceremoniálu bez problémů přesně zakončil.

Víc už ale Češi nestihli, domácímu výběru tak po bojovném výkonu podlehli 5:2. Poslední střetnutí skupiny B je čeká v úterý proti Slovensku.

Výsledek druhého zápasu Čechů na paralympiádě:

ČÍNA – ČESKO 5:2 (0:0, 5:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 16. Shen (Wang), 18. Zhu (Xu, Shen), 18. Zhang, 22. Tian (Li), 30. Li (Lyu) – 22. Ohar (Doležal, Veselý), 44. Krupička (Hečko, Sedláček).
Rozhodčí:
 Esposito (USA) – Fazekas (SRB), Lunden (SWE).
Vyloučení: 
7:8.
Využití:
 1:0.
Střely na branku:
 21:8.
Diváci:
 1207.
Čína: Wang – Xu, Zhu, Lyu, Hu – Wang Z., Shen, Cui, Song, Wang J., Zhang, Tian, Qiu, Li, Yu. Náhradníci: Bai, Che. Trenér: Šaršukov.
Česko:
 Kudela (23. Vápenka) – Wágner, Kubeš, Doležal – Novotný, Geier, Hábl, Ohar, Hečko, Veselý, Raul, Palát, Sedláček, Krupička. Náhradníci: Zelinka, Frolík. Trenér: Novotný.

Komunikace ZPH Peking 2022 probíhá ve spolupráci s Českým paralympijským výborem a agenturou Premier Sports CZ.

Text: Michael Schuster
Foto: Jan Malý

Sdílejte